Tiek paziņots, kur jāstrādā, ja vēlies nopelnīt vairāk kā 1700 eiro mēnesī?
Vislielākā atšķirība izdevumos ir par mājokļa īri vai iegādi. Piemēram, pēc city.ee datiem, īrēt vienistabas dzīvokli Tallinā mēnesī izmaksā 450 eiro, bet, ja dzīvokli pērk, tad jārēķinās ar apmēram 1000 eiro par kvadrātmetru. Taču Rīgā par vienistabas dzīvokli labā stāvoklī, īrē arī nākas atdot 450 eiro, bet ja dzīvokli iegādājas, tad par kvadrātmetru jāmaksā apmēram 1390 eiro.
Viļņā vienistabas dzīvokļa īre izmaksā 300 eiro, bet iegādājoties dzīvokli, par kvadrātmetru jāmaksā 1469 eiro. Minskā par īri jāmaksā apmēram 350 eiro, bet pērkot dzīvokli par kvadrātmetru jāmaksā 600 eiro. Savukārt Kijevā īre izmaksā 400 eiro mēnesī, bet viens kvadrātmetrs – 900 eiro. Igaunijā no 1,3 miljoniem iedzīvotāju apmēram 25 000 strādā IT jomā. Lietuvā no 2,8 miljoniem iedzīvotāju – 30 000, kas ir ir apmēram 1,07% iedzīvotāju.
Taču Latvijā no 1,9 miljoniem iedzīvotāju IT jomā strādā 30 000, kas ir apmēram 1,58% iedzīvotāju. Baltkrievijā ir 9,5 miljoni iedzīvotāju un 34 000 no viņiem darbojas IT jomā, taču pēc kompānijas “Ernst&Young Global Limited” datiem programnodrošinājuma izstrādē un IT uzdevumu realizācijā tieši iesaistīti varētu būt apmēram 115 tūkstoši cilvēku. Ukrainā no 45 miljoniem iedzīvotāju IT jomā strādā 0.2% iedzīvotāju, kas ir apmēram 100 000 cilvēku.
“RIA.COM Marketplaces” valdes loceklis Nikolajs Ztlotņickis norāda, ka Ukrainā pieprasījums pēc labiem IT speciālistiem ir ļoti liels un pieprasījums aug ik dienu: “Mūsu uzņēmums Ukrainā pasaules IT gigantiem līdzvērtīgus projektus izstrādā un ievieš jau vairāk nekā piecus gadus. Pateicoties R&D centram, esam radījuši vairākus projektus, kas ir piesaistījuši uzmanību visā pasaulē. Piemēram, auto tirdzniecības portāls Auto.ria 2018. gada pavasarī popularitātes ziņā ieņēma 6. vietu pasaulē. Lai varētu radīt un ieviest jaunas tehnoloģijas, ļoti vajadzīgas darba rokas, un jāatzīst, ka pagaidām to trūkst. Taču Ukraina ir gudru un talantīgu IT speciālistu avots, kas arvien aug, kamēr Eiropā ar šādu profesionāļu atrašanu ir lielas problēmas.”
Situāciju komentē arī Lietuvas IT asociācijas “Infoblat” direktors Pauļus Vertelka, apgalvojot, ka IT speciālistu piesaiste ir viens no aktuālākajiem izaicinājumiem. Lietuvā tuvākajos gados šajai jomai nāksies piesaistīt vēl 13 000 cilvēku. Arī Latvijā novērojama līdzīga situācija, jo darbiniekus meklē tādi uzņēmumi kā “Microsoft”, SAP un “Accenture”.