Viņķele ir nākusi klajā ar ļoti nopietnu un svarīgu paziņojumu, kas skars ikvienu!
Plašāku komentāru pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, kas neseno mediķu algu pielikumu nodēvējis par “intensīvo terapiju”, tajā pašā laikā norādot, ka nozarei “nepieciešama ilgtermiņa diētas maiņa”. Ar to viņš domājis, ka jānotiek izmaiņām veselības aprūpē, kā arī jāturpina palielināt mediķu algas. Viņš uzsvēra, ka jābūt straujākam algu pieaugumam universitātes slimnīcās strādājošajiem mediķiem, ņemot vērā šo slimnīcu darba intensitāti.
Uzaicināto reģionālo slimnīcu pārstāvji arī piekrita, ka joprojām nepieciešams palielināt mediķu algas, tajā pašā laikā norādot, ka vajadzētu arī lielāku atbalstu tiem mediķiem, kas strādā reģionos. NMPD vadītāja Cipule atzinusi, ka NMPD ir vissliktākā situācija ar cilvēkresursiem. Krīze šobrīd ir stabilizēta, pateicoties mediķu darba samaksas palielināšanai, kā arī virsstundu apmaksai. Tomēr viņa norādījusi – ja nozarē situācija tuvāko gadu laikā neuzlabosies, tad varētu pienākt atkārtota krīze.
Arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente norādījusi, ka mediķiem nepieciešams palielināt atalgojumu, darot to konkurētspējīgu. Viņa arī norādījusi, ka nesen visi Latvijas ģimenes ārsti saņēmuši piedāvājumu no Lielbritānijas rekrutēšanas biroja, kas sola viņiem darbu Apvienotajā Karalistē par 90 000 mārciņām gadā.
Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs un Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Kārlis Rācenis uzsvēris, ka arī rezidentiem ir ļoti būtisks algu jautājums. Ja mediķu atalgojumu nepalielinās, Latvijā varētu būt pamatīgas problēmas ar jauno mediķu noturēšanu šajā sektorā vai valstī.
Āris Kasparāns, Veselības ministrijas pārstāvis, uzsvēris, ka finansējuma palielināšana līdz šim bijusi veiksmīga un rezultāti ir acīmredzami, tomēr darbu jāturpina. Mērķis ir 2021. gadā sasniegt divu vidējo tautsaimniecības algu apmēru par vienu ārsta algu.
Lai turpinātu iesākto, 2020. gadā nepieciešami 120 miljoni eiro – tas palielinās mediķu samaksu par 20%. Tāpat arī 2021. gadā plānots par vēl 20% palielināt mediķu samaksu, kā arī 2022. gadā vēl par 5%, lai algas noturētu līmenī.
Kopumā pārrunas ilga vairāk nekā divas stundas, tomēr beigās deputāti vienojās, ka iestāsies par algu palielināšanu arī nākamgad, kā arī uzraudzīs, lai dotais solījums tiktu izpildīts.
Kā ziņots iepriekš, situācija medicīnas nozarē īpaši saasinājusies pēc Daugavpils reģionālās slimnīcas paziņojuma, ka tur līdz 1. septembrim apturēta plānveida operāciju veikšana, jo anesteziologiem un reanimatologiem ir kritiska noslodze.