Valstī izsludināta Ārkārtējā situācija: “Veikalos ielaidīs tikai ar sertifikātiem un tas būs tikai sākums!”
Latvijas krīzes vadības padome (KVP) naktī uz piektdienu pieņēmusi pavisam drastisku un negaidītu pavērsienu. Ticis pieņemts lēmums visā valsts teritorijā izsludināt ārkārtējo situāciju, tā mikroblogošanas vietnē Twitter paziņoja satiksmes ministrs Tālis Linkaits. Sākot ar pirmdienu, 11. oktobri, Latvija izsludinās trīs mēnešu ārkārtas stāvokli, lai apturētu infekcijas izplatīšanos, izvairītos no medicīniskās aprūpes pārslodzes un izglābtu pēc iespējas vairāk dzīvību. Medicīnisko resursu izsmelšana, daudzu jaunu vīrusa gadījumu parādīšanās pēdējās dienās, zemais vakcinācijas segums un epidemiologu prognozes lika valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingru drošības pasākumu pieņemšanu visā Latvijā.
Visiem pilsoņiem, arī vakcinētajiem atkal visur būs jāvalkā maskas, jo tas ir viens no epidemioloģiskās drošības pamatpasākumiem. 11. oktobrī stāsies spēkā prasības pret vakcinētiem iedzīvotājiem, kā arī slimiem un nevakcinētiem valkāt maskas iekštelpās. Pareizi uzklāta maska aizsedz degunu un muti. Ņemot vērā, ka izglītība klātienē ir valdības un sabiedrības prioritāte, skolēni turpinās iet skolā, bet ikvienam ir jāvalkā pareizi nēsāta maska iekštelpās (izņemot pirmsskolas izglītības iestādi). Skola vismaz reizi nedēļā turpinās veikt ikdienas vīrusa skrīningu. Tomēr ārkārtas situācijā netiks veikta interešu izglītība uz vietas cilvēkiem, kuri nav vakcinēti, izņemot klasi vai grupu un indivīda iekšienē. Nebūs ierobežojumu attiecībā uz vakcināciju un slimo pacientu izglītojošo interesi.
Visiem valsts pārvaldes un pašvaldību darbiniekiem ir jāstrādā attālināti, bet, ja darba pienākumi to neļauj, viņi var personīgi iesniegt tikai vakcināciju vai slimības sertifikātus, un dažos gadījumos ja tests ir negatīvs. Ja darba devējs nosaka, ka savus pienākumus var veikt tikai vakcinācija vai slimības sertifikāts, darbiniekam vakcinācija jāsāk 10 dienu laikā. Sertifikāts jāiegūst līdz 15. novembrim. Arī privātā sektora darbiniekiem ir jābūt vakcinētiem. Turklāt ir stingri ieteicams īstenot attālinātu darbu kā svarīgu drošības pasākumu privātajam sektoram, kad darba raksturs to atļauj.
Lai ierobežotu fizisko kontaktu skaitu starp cilvēkiem visā sabiedrībā un izvairītos no nevajadzīgiem sastrēgumiem, no 11. oktobra pakalpojumi tiks sniegti tikai epidemioloģiski drošā vidē. Tāpēc ikvienam ir jābūt derīgam sertifikātam, jāvalkā pareizi nēsāta maska un tajā pašā laikā jāatļauj telpā palikt mazākam cilvēku skaitam un jānodrošina 15 kvadrātmetru platība vienai personai. Nav atļauti pakalpojumi, kas saistīti ar iekštelpu izklaidi un atrakcijām. Tomēr dažus pakalpojumus joprojām var sniegt, pamatojoties uz individuāliem apstākļiem.
Kultūras jomā lielākā daļa epidēmijas drošības prasību ietver darbību “zaļā” drošā režīmā, bet prasības ir stingrākas (maskas, attālums, mazāk cilvēku utt.). Tā kā pārejas periods ilgst līdz 18. oktobrim, jaunie nosacījumi stāsies spēkā 19. oktobrī, kas saistīts ar iepriekš izsludināto pasākumu, uz kuru biļetes ir izpārdotas. No 11. oktobra cilvēkiem, kuri nav vakcinēti, būs pieejami tikai vissvarīgākie preču veikali-pārtika, aptiekas, optikas, dzīvnieku barība, laikrakstu tirdzniecība, higiēnas preces, telekomunikāciju preču veikali un degvielas uzpildes stacijas. Tiem, kam ir vakcinācija vai slimības sertifikāti, būs atļauts apmeklēt arī citas tirdzniecības vietas, kurām jānodrošina apmeklētāju kontrole. Lai samazinātu tā saukto tirdzniecības centra atpūtas laiku, tā brīvdienu aktivitātes plānots ierobežot līdz visiem iedzīvotājiem.
Sabiedriskās ēdināšanas ziņā plānots saglabāt iespēju personām, kurām ir derīga vakcinācija vai slimības sertifikāts, pusdienot klātienē darba laikā līdz pulksten 21.00. Gan vakcinēti, gan nevakcinēti cilvēki var ņemt līdzi maltītes.
Esošo drošības pasākumu ievērošanu un kontroli ārkārtas situācijās galvenokārt īstenos valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policiju, un pilsēta ir pārkārtojusi savus resursus, lai nodrošinātu stingrākas tai uzticēto teritoriju pārbaudes. Galvenā uzmanība tiek pievērsta pareizai mutes un deguna masku lietošanai sabiedriskās vietās, īpaši sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, kā arī montāžas ierobežojumu ievērošanai. Policija arī pastiprinās pašizolēto personu kontroli un izmantos tiešos resursus, lai pārbaudītu sadarbspējīgus sertifikātus uz robežas. Aizvien biežāk visā Latvijā vienlaikus tiks veiktas pēkšņas plaša mēroga pārbaudes. Iedzīvotājiem vajadzētu paredzēt, ka, pieaugot izplatībai, ārkārtas situācijās ievērojami palielināsies policijas uzraudzības intensitāte un soda biežums.
Diemžēl sagaidāms, ka gadījumu skaits mūsu valstī ievērojami palielināsies, ieskaitot hospitalizēto pacientu skaita pieaugumu. Medicīnas centra 7. oktobrī sniegtā informācija liecināja, ka līdz 23. oktobrim katru dienu var tikt hospitalizēti vidēji 135 jaunipacienti, bet līdz 30. oktobrim-130 līdz 200 jaunu pacientu. Rezultātā slimnīcā vienlaikus tiks hospitalizēti 1300 līdz 1700 pacienti, kas radīs milzīgu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu.
Tuvāko nedēļu laikā tiks apdraudēta slimnīcas spēja pieņemt jaunus pacientus, tostarp nopietnas traumas, ceļu satiksmes negadījumi, dzemdību komplikācijas un citi gadījumi, kas nav saistīti ar vīrusu. Iedzīvotājiem jāapzinās, ka neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde var kavēties vai atteikties zvanīt ārkārtas situācijā. Sastrēgumu dēļ iedzīvotājiem tuvākā slimnīca var nebūt pieejama katru dienu, un nākamajai bezmaksas ārstniecības iestādei var nākties doties uz citu pilsētu.
Nevar izslēgt iespēju izveidot “lauka slimnīcu” un meklēt ārvalstu palīdzību situācijas pasliktināšanās gadījumā. Tuvākajās dienās un nedēļās ikvienam Latvijas iedzīvotājam jāveic izlēmīga un atbildīga rīcība, lai ievērotu valsts pastiprinātos drošības pasākumus.