Vai taisnība, ka gaidāmā ziema būs ārkārtīgi un neierasti silta? Par to paziņojuši meteorologi

Vai 2024.-2025. gada ziema tiešām būs nenormāli silta? Gan vietējie, gan ārvalstu sinoptiķi sniedz līdzīgas prognozes par šo jautājumu.

Klimatologs Kokorins jau 2023. gada maijā prognozēja, ka 2025. gads varētu piedzīvot ievērojamu globālo temperatūras pieaugumu.

Viņš uzskata, ka ziemas temperatūra būs atkarīga no El Ninjo ietekmes un vulkāniskās aktivitātes ilguma. Ja notiks spēcīgs vulkāniskais izvirdums, tas varētu novest pie globālas atdzišanas.

Savukārt Old Farmer’s almanahs arī ziņo par iespēju, ka ziema būs ļoti silta.

Šis izdevums, kas jau vairāk nekā 200 gadus ar aptuveni 80 % precizitāti prognozē ilgtermiņa laikapstākļus ASV un Kanādā, izmantojot savu unikālo prognozēšanas metodi, tostarp saules plankumu aktivitāti un planētu kustību, uzskata, ka 2024.-2025. gada ziema būs maigāka, jo Saules aktivitāte palielināsies.

2024. gada augusta beigās Fobos meteoroloģijas centra vadošais eksperts Jevgeņijs Tiškovecs prognozēja, ka ziemā eiropiešiem būs neparasti silts laiks.

Eksperts norādīja, ka decembrī temperatūra varētu būt trīs grādus virs normām, janvārī tā varētu paaugstināties par pieciem līdz septiņiem grādiem, bet februārī sagaidāmi temperatūras rādītāji, kas būs viens līdz divi grādi virs normas.

Attiecībā uz “Indijas vasaras” iespējamību, Vilfands prognozēja, ka rudenī varētu piedzīvot neparastu aukstumu, ko varētu izraisīt La Niña efekts.

Arī tuvojoties 2024. gada rudenim, ir iespēja, ka La Niña klimata fenomens var sākties ar 60–70% varbūtību. Tomēr, kā uzsver ārzemju Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais direktors Vilfands, tās ietekme uz atmosfēru būs mazāka nekā parasti, jo ārpus tropu zonas okeānos ir augsta temperatūra.

Tas ir saistīts ar iepriekšējā El Niño parādības intensitāti, kas izraisīja ārkārtīgi augstu ūdens temperatūru mērenajā Klusajā okeānā un Atlantijas okeānā. Šī situācija būtiski ietekmē globālo temperatūru un turpinās to ietekmēt arī tuvākajā nākotnē.

Vilfands arī uzsvēra, ka 2024. gads jau ir pārsniedzis 2023. gada temperatūras rekordus, un šī tendence, visticamāk, saglabāsies līdz gada beigām.

Lai gan bija cerības, ka La Niña varētu nedaudz palēnināt temperatūras pieaugumu, klimata zinātnieki uzskata, ka globālā sasilšana turpinās, un tuvākajos mēnešos nav gaidāmi būtiski aukstuma periodi.

La Niña, kas ir pretēja parādība El Niño, ir saistīta ar ievērojamu okeāna virsmas temperatūras pazemināšanos Klusā okeāna centrālajā un austrumu ekvatoriālajā zonā. Šai parādībai ir potenciāla atvēsinoša ietekme uz klimatu dažādos reģionos, īpaši tropiskajās zonās, un tā var ietekmēt laikapstākļus visā pasaulē.

Taču, ko mēs sagaidīsim Latvijā un kā tieši La Niña mūs ietekmēs? Lasām Tālāk!

Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā

You may also like...