Sinoptiķi nobažījušies: Jau no 16. Jūlija sagaidāmi nepatīkami pārsteigumi visā Latvijas teritorijā
Hidrometeoroloģijas centrs ziņo, ka gaidāmā La Niña parādība saglabāsies visā 2024.-2025. gada ziemas periodā.
Ārzemju Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais vadītājs Romāns Vilfands paziņoja, ka jūnijā El Ninjo fenomens ir pārgājis neitrālajā fāzē, un to drīz nomainīs La Niña, kas raksturojas ar vēsāku ūdens temperatūru Klusajā okeānā.
Vilfands norādīja, ka ar aptuveni 65-70% varbūtību sāksies La Niña, kuras laikā Klusā okeāna ekvatorā veidosies vēsāks ūdens. Turklāt ir 80% varbūtība, ka La Niña saglabāsies arī 2024.-2025. gada ziemas sezonā.
Jāatgādina, ka El Ninjo un La Niña ir periodiskas parādības, kas ietekmē ūdens temperatūru Klusā okeāna ekvatoriālajā joslā. Šīs parādības notiek apmēram reizi divos līdz septiņos gados un būtiski ietekmē laikapstākļus visā pasaulē.
Vilfands skaidroja, ka El Ninjo un La Niña parādības ir svarīgas, jo tās ietekmē globālo klimatu un laikapstākļus dažādos reģionos. El Ninjo parasti rada siltākus laikapstākļus un sausumu dažās pasaules daļās, savukārt La Niña nes vēsākus laikapstākļus un var izraisīt pastiprinātus nokrišņus un vētras.
Gaidāmā La Niña parādība var radīt ievērojamas izmaiņas laikapstākļos dažādos reģionos. La Niña varētu veicināt vēsākas un mitrākas ziemas Eiropā, kā arī ietekmēt lauksaimniecību un ūdens resursus citos pasaules reģionos. Piemēram, ASV rietumu daļā La Niña parasti rada sausu un siltu laikapstākļu periodu, kamēr Austrālijā un Indonēzijā palielinās nokrišņu daudzums.
Šīs izmaiņas var radīt izaicinājumus gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ekonomikai, īpaši lauksaimniecības un ūdens resursu pārvaldības jomā. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi sekot līdzi prognozēm un sagatavoties iespējamām izmaiņām laikapstākļos, lai mazinātu La Niña negatīvo ietekmi.
Noslēgumā jāatzīmē, ka El Ninjo un La Niña cikli ir svarīgs pētījumu objekts klimata zinātniekiem, jo tie palīdz labāk izprast globālās klimata sistēmas darbību un prognozēt laikapstākļu izmaiņas. Šo parādību izpēte un izpratne ir būtiska, lai sagatavotos nākotnes klimata izmaiņām un efektīvi reaģētu uz laikapstākļu ekstremālajām situācijām.
Šīs parādības spēj būtiski ietekmēt laikapstākļus lielos attālumos no to rašanās vietas. Piemēram, El Ninjo visbiežāk maina laikapstākļus ziemas mēnešos, savukārt La Niña vairāk ietekmē pavasara un vasaras klimatiskos apstākļus.
Klimatu veido trīs galvenie faktori: Saules starojums, atmosfēras cirkulācija, kas ietver okeāna un sauszemes siltuma pārnesi, un trešais faktors ir zemes virsma, kuru cilvēka darbība būtiski pārveidojusi.
Cilvēku darbība, piemēram, mežu izciršana un pārtuksnešošanās, ievērojami ietekmē klimatu. Šīs darbības maina dabisko vidi un tādējādi ietekmē klimata līdzsvaru, radot ilgstošas sekas, kas ir novērojamas gan vietējā, gan globālā mērogā.
Jau pagājušā gadsimta 30. gados zinātnieki pamanīja, ka uz planētas mainās gaisa cirkulācijas modeļi. Piemēram, dominējošie vēji var mainīties no rietumu uz austrumu virzieniem vai meridiānā. Šīs izmaiņas liecina, ka klimata sistēma ir sarežģīta un to ietekmē daudz vairāk faktoru, nekā mēs pilnībā saprotam.
Papildus šiem faktoriem ir arī citi elementi, kas var ietekmēt klimatu, bet par kuriem mums ir maz zināšanu. Piemēram, zemes un okeāna mijiedarbība, vulkāniskā aktivitāte un citi dabas procesi var spēlēt nozīmīgu lomu globālajā klimatā.
El Ninjo un La Niña parādības ir būtiski elementi šajā sarežģītajā klimatiskajā sistēmā. Tās var radīt krasas laikapstākļu svārstības, piemēram, izraisot ilgstošus sausuma periodus vai ārkārtējus plūdus dažādos pasaules reģionos. Šīs parādības arī ietekmē lauksaimniecību, ūdens piegādi un dabisko vidi, radot izaicinājumus, kas prasa globālu uzmanību un sadarbību.
La Niña, piemēram, var izraisīt vēsākas un mitrākas ziemas Eiropā, kamēr El Ninjo var radīt karstākus un sausākus apstākļus citos reģionos. Šo parādību izpēte un izpratne ir būtiska, lai varētu precīzāk prognozēt klimata izmaiņas un sagatavoties tām.