Sinoptiķi brīdina par notiekošo virs Sibīrijas… Rada bažas par kritiskiem laikapstākļiem ziemā Latvijā

Oktobra sniega segas palielināšanās var veicināt intensīvāku augstspiediena sistēmu izveidi, kas vēlāk ziemā varētu pavājināt polārā virpuļa darbību. Kad šis virpulis kļūst nestabils un zaudē spēku, tas atļauj aukstajam gaisam no Arktikas plūst uz dienvidiem, tādējādi izraisot daudz bargākus ziemas apstākļus tādos reģionos kā Ziemeļamerika un Eiropa.

Pašreizējā sniega sega virs Eirāzijas jau pārsniedz 10 miljonus kvadrātkilometru, padarot to par trešo lielāko pēdējo 20 gadu laikā. Šis straujais sniega daudzuma pieaugums, kas pārsniedz normu oktobrim, ir būtisks signāls par iespējamām būtiskām izmaiņām ziemas laikapstākļos, norādot uz potenciāli smagākiem un ilgstošākiem aukstuma periodiem.

Papildus tam, stratosfēras spiediena modeļu novirzes kopā ar sasilšanas anomālijām polārā loka rietumu daļā norāda uz iespējamu polārā virpuļa vājināšanos. Šie netipiskie apstākļi liecina, ka polārais virpulis varētu kļūt nestabils, un prognozes paredz, ka decembra un janvāra periodā stratosfēras vēja ātrums varētu ievērojami samazināties. Šāds vēja ātruma kritums varētu pastiprināt polārā virpuļa vājināšanos, palielinot nestabilitātes risku atmosfēras augšējos slāņos.

Šāda vājināšanās varētu veicināt pēkšņas stratosfēras sasilšanas (SSW) parādību, kas bieži izraisa dramatiskas izmaiņas laika apstākļos. Šo notikumu rezultātā aukstās arktiskās gaisa masas var izplūst uz dienvidiem, radot straujus aukstuma viļņus un sniegputeņus reģionos, kas parasti necieš no tik ekstremāliem ziemas apstākļiem. Stratosfēras sasilšanas procesi ir cieši saistīti ar neparedzamiem un intensīviem laika apstākļiem, kas ziemas sezonu var padarīt daudz bargāku un ilgstošāku.

Polārā virpuļa sabrukums var radīt apstākļus, kas veicina intensīvas sniega vētras ar lielāku spēku un biežumu gan Eiropā, gan ASV austrumu daļā. Kad polārais virpulis kļūst vājš, tas ļauj aukstajām arktiskajām gaisa masām brīvi plūst uz dienvidiem, iekļūstot dziļi šajos reģionos.

Šāda aukstā gaisa ieplūde var izraisīt ne tikai ilgstošākus ziemas apstākļus, bet arī sniegputeņus ar stiprākiem vējiem un lielākiem nokrišņu apjomiem, nekā parasti pieredzēts šajos platuma grādos.

Šāda situācija varētu novest pie bargiem ziemas apstākļiem, kurus raksturo intensīvi nokrišņi, temperatūras svārstības un biežāki aukstuma viļņi, kas nopietni ietekmētu infrastruktūru un ikdienas dzīvi šajos reģionos.

You may also like...