Paziņots ko Latvijas iedzīvotājiem nesīs 2023. Melnā Truša gads! Gaidāmas milzu izmaiņas, kuras ietekmēs visus
Saskaņā ar ķīniešu astroloģiju 2023. gads būs Ūdens truša gads, kas pazīstams arī kā Melnā truša gads. Šim Trusim nezināmie bagāžas portfeļi ir lieli un smagi. Cerot, ka karā uzvarēs Ukraina, epidēmija nepasliktināsies un gripa nepieņemsies spēkā. Laiks aplūkot, kas ir zināms par 2023. gadu. No 2023.gada 1.septembra, pakāpeniski pārejot uz mācībām tikai valsts valodā, pirmsskolas un pamatizglītības pirmajā, ceturtajā un septītajā klasē izglītības process notiks tikai latviešu valodā.
Nodokļu izmaiņas
No 1.janvāra palielinās akcīzes nodoklis cigaretēm, cigāriem un cigarillām, smēķējamai un karsējamai tabakai, e-šķidrumiem un tabakas alternatīvajiem izstrādājumiem. Piemēram, ja cigarešu paciņa līdz šim maksājusi 4 eiro, tā maksās par 18 centiem vairāk, cigāri un cigarillas – 14 centus, smēķējamā tabaka – 29 centus un karsējama – 8 centus. VID informēja, ka līdz ar nodokļa likmju izmaiņām tirgotājiem būs jāveic uzskaite un jāsamaksā akcīzes nodokļa starpība par noliktavā esošajiem tabakas izstrādājumiem un e-šķidrumiem.
Alga un pensijas
No 1.janvāra minimālā alga Latvijā pieaugs no pašreizējiem 500 eiro mēnesī līdz 620 eiro, ko tik ļoti centās pacelt visu 2022. gadu
Paaugstināsies algas pirmsskolas pedagogiem – minimālā alga pieaugs par 100 eiro – no 970 eiro līdz 1070 eiro. Savukārt ierindas pamatskolas un ierindas vidusskolas skolotājiem no 2023.gada 1.septembra minimālās mēneša darba algas standarts tiks palielināts līdz 1080 eiro un vienlaikus tiks noteikts 36 stundu darbs nedēļā.
Palielināsies pensionēšanās vecums. Personām, kuras sasniegušas 64 gadu un 6 mēnešu vecumu, 2023.gadā būs tiesības uz valsts pensiju, ja apdrošināšanas stāžs nebūs mazāks par 15 gadiem. Personām ar vismaz 30 gadu apdrošināšanas stāžu ir tiesības doties priekšlaicīgā pensijā, tas ir, divus gadus agrāk par vispārējo pensionēšanās vecumu. Tie, kuriem 2023. gadā apritēs 62 gadi un 6 mēneši, var priekšlaicīgi doties pensijā. (Sākot ar 2014. gadu, pensionēšanās vecums pakāpeniski palielināsies, tas ir, katru gadu par trim mēnešiem, līdz tas 2025. gadā sasniegs 65 gadus).
Pabalsti
Palielināsies darbinieku vecāku pabalsti – līdzšinējo 30% vietā tie būs 50% no piešķirtās summas, saglabājot tiesības saņemt vecāku pabalstu. Izmaiņas attieksies uz vecākiem, kuri ir nodarbināti, bet nav bērna kopšanas atvaļinājumā vai pašnodarbinātie.
Bērna kopšanas atvaļinājuma laikā saņemtā bērna kopšanas pabalsta izmaksas termiņš tiek pagarināts par vienu mēnesi. Tikmēr jauninājums ir tas, ka divu mēnešu bērna kopšanas atvaļinājums jādala abiem vecākiem. Vecāku pabalsta nepārskaitāmā daļa tiks izmaksāta un izmantojama elastīgās daļās līdz bērna 8 gadu vecumam, un to varēs izmantot abi vecāki vienlaikus.
No 1.jūlija personas, kurām ir izsniegta termiņuzturēšanās atļauja Latvijā un kuras izsniegtās termiņuzturēšanās atļaujas derīguma laikā pastāvīgi uzturas Latvijas teritorijā un iegūst alternatīvo statusu, būs tiesīgas saņemt valsts sociālos pabalstus, kā arī šīm personām patvēruma likuma izpratnē ģimenes locekļi, kuriem ir piešķirta termiņuzturēšanās atļauja un kuri pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā izsniegtās termiņuzturēšanās atļaujas derīguma laikā.
Sabiedriskais transports
No janvāra mainīsies Rīgas sabiedriskā transporta biļešu klāsts un cenas. Brauciens maksās vairāk – 1,50 eiro līdzšinējo 1,15 eiro vietā, biļetes ir derīgas 90 minūtes un var izmantot arī pārsēžoties citā sabiedriskā transporta maršrutā. Bet Rīgas dome lēmusi, ka ikmēneša karte uz visiem datumiem un visiem maršrutiem maksās 30 eiro līdzšinējo 50 eiro vietā.