Parādās pirmās un nepatīkamās prognozes par gaidāmajiem ziemas apstākļiem Latvijā

Pārējie gada mēneši ir bijuši ievērojami siltāki nekā ierasts, un septembris pat ieguvis titulu kā vissiltākais rudens mēnesis novērojumu vēsturē, būtiski ietekmējot klimata statistikas rādītājus.

Šī gada vidējā gaisa temperatūra Latvijā, visticamāk, sasniegs aptuveni +8,4 grādus, kas šo gadu ierindotu otrajā vietā starp vissiltākajiem novērojumu vēsturē. Līderpozīcijas joprojām saglabā 2020. gads ar rekordaugstu vidējo temperatūru. Šie dati uzskatāmi atspoguļo klimata pārmaiņu ietekmi, kas pēdējos gados kļūst arvien izteiktāk redzama un izjūtama.

Lai arī 2024. gads kopumā ir bijis silts, Latvijā līdz šim reģistrētais nokrišņu daudzums ir bijis nedaudz zem ilggadējā vidējā rādītāja. Tomēr ziemas mēnešos tiek prognozēts mitrāks laika periods, kas varētu būtiski ietekmēt un mainīt gada kopējo nokrišņu bilanci.

Viņš norāda, ka jau novembrī ir iespējamas intensīvas snigšanas, sniegputeņi un krasas temperatūras svārstības.

Sākotnēji aukstuma viļņi varētu izpausties kā mērena temperatūras pazemināšanās, bet vēlāk tie varētu pāraugt ārkārtīgi zemās temperatūrās, kas saistītas ar bagātīgu nokrišņu daudzumu. Šie apstākļi liecina par iespējamu sarežģītu ziemas periodu, ko raksturo ekstremāli laika apstākļi, tostarp spēcīgas sniega vētras un ievērojams aukstums.

Centrālajā un Austrumeiropā šajā ziemas sezonā tiek prognozēti regulāri sniegputeņi, savukārt Baltijas reģionā sniegs, visticamāk, būs īslaicīgs un bieži vien ātri nokusīs. Papildus tam sagaidāmas stipras vēja brāzmas, kuru ātrums dažviet var sasniegt 25–30 metrus sekundē, radot potenciāli bīstamus apstākļus un izaicinājumus transporta un infrastruktūras darbībai.

Eiropas rietumu un centrālajos reģionos decembris solās būt ievērojami siltāks par klimatisko normu, ar neierasti augstām gaisa temperatūrām.

Tomēr Austrumeiropā situācija var būt mainīga – spēcīgu ciklonu ietekmē iespējamas krasas temperatūras svārstības, kas vietām izraisīs izteikti aukstākus un ziemīgākus laikapstākļus, kontrastējot ar citviet Eiropā gaidāmo siltumu. Šādi dinamiskie apstākļi norāda uz ziemas laikapstākļu lielo neprognozējamību šajā sezonā.

You may also like...