Laiks būs ļoti briesmīgs; Sinoptiķi steigšus snieguši prognozi par gaidāmo ziemu 2024 – 2025
Neskaidrība par 2024-2025. gada ziemu, kas daudzu prātus mulsināja jau kopš rudens sākuma, beidzot ir atrisināta, pateicoties jaunākajai prognozei no Hidrometeoroloģijas centra.
Jauno datu analīze ir devusi sinoptiķiem iespēju sniegt precīzāku un detalizētāku informāciju par gaidāmo ziemu. Saskaņā ar viņu prognozēm, šī sezona solās būt tikpat neparasta kā pagājušā vasara, ar iespējamiem laikapstākļu pavērsieniem, kas var radīt gan izaicinājumus, gan pārsteigumus.
Šī informācija ļaus iedzīvotājiem labāk sagatavoties gaidāmajām ziemas izmaiņām un plānot savas aktivitātes atbilstoši laikapstākļu prognozēm.
Austrumeiropā tiek prognozēts nestabils temperatūras režīms. Decembrī gaidāms salīdzinoši silts laiks, ar temperatūru no 0 līdz -5 grādiem pēc Celsija. Taču janvāra sākumā sagaidāms straujš aukstums, dienā sasniedzot -25 grādu atzīmi, bet naktīs -30 grādu. Otrajā janvāra pusē varētu notikt sasilšana, kad temperatūra pakāpeniski paaugstināsies līdz -9 līdz -15 grādiem.
Hidrometeoroloģijas centra prognozes liecina, ka ziema var iestāties agrāk nekā ierasts, un Austrumeiropas iedzīvotāji pirmo aukstumu varēs izjust jau novembrī, īpaši naktīs. Februāra beigās gaidāma strauja atdzišana, kā arī mākoņains laiks un bieži snieg, kas iezīmēs ziemas kulmināciju.
Prognožu izstrādes metodika balstās uz datiem par Saules aktivitāti un ilgtermiņa meteoroloģiskajiem novērojumiem. Hidrometeoroloģijas centra speciālisti veikuši visaptverošu analīzi, kas ļāva izstrādāt šo prognozi.
Šajā kontekstā jāatzīmē, ka iepriekš meteorologi jau izteikuši pieņēmumus par to, kad Austrumeiropā varētu veidoties stabila sniega sega. Tomēr šī prognoze no Hidrometeoroloģijas centra sniedz daudz pilnīgāku un detalizētāku skatījumu uz gaidāmajiem laikapstākļiem nākamajā ziemā.
Ziemas pirmajā pusē gaidāmas neparasti siltas temperatūras, bet pēkšņs atdzišanas periods sagaidāms gan ziemas sākumā, gan beigās. Otrajā ziemas pusē dominēs mākoņains laiks ar periodisku snigšanu, un ir iespēja, ka ziema iestāsies agrāk nekā parasti.
Ziemas laikapstākļu veidošanā būtiska loma būs klimata fenomena El Niño maiņai uz La Niña, kas var radīt paaugstinātu mitrumu un nestabilus laikapstākļus visā valstī.
Tāpat arī atmosfēras spiedienam Atlantijas okeāna ziemeļdaļā ir liela nozīme, īpaši spiediena starpībai starp Azoru salām un Islandi. Negatīvas vērtības šim rādītājam var palielināt smagu salnu risku, tostarp Austrumeiropā.
Ir saņemta jauna informācija par tuvākajiem laikapstākļiem Latvijā, un mēs to rūpīgi izpētīsim.
Lasi raksta turpinājumu nākošajā lapā