Kariņš paziņojis, kas mainīsies pēc 15. novembra – “Atklājas iepriekš noklusētas un nepatīkamas detaļas!”
Ministru kabinets otrdien pēc sēdes apsprieda operatīvās rīcības vadības grupas ieteikumus, galvenokārt rosinot paplašināt tā saukto “zaļo sistēmu” jeb pasākumus un pakalpojumus, kas izmantojami, lai vērstos pret esošo situāciju jeb briesmīgo vīrusu. Vienlaikus visiem iedzīvotājiem ieteicams saglabāt noteiktus ierobežojumus, lai mazinātu pulcēšanās iespēju, līdz ar to jāņem vērā, ka daudzas lietas joprojām saglabāsies un tas itin nemaz nemainīsies.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš iepriekš atzina, ka no 15.novembra, kad noslēgsies gandrīz četras nedēļas ilgā mājsēde, dzīve pret nevakcinētajiem būs grūtāka. Viņš atzina, ka pēc mājsēdes dzīve atgriezīsies epidemioloģiski drošā stāvoklī un tiks sniegti pakalpojumi tiem, kam ir sertifikāti. “15.novembrī atgriezīsimies pie “zaļās sistēmas”, kad skolā atsāksies pilna laika mācības, un darbu atsāks pašlaik pilnībā slēgtās nodaļas, galvenokārt tiem, kuri jau ir vakcinēti, uzsvēra Kariņš.
Operācijas vadības grupa no 15.novembra ierosināja tirdzniecību organizēt tikai epidemioloģiski drošā vidē jeb “zaļajā sistēmā”, tādējādi iepirkties varēs tikai ar sertifikātu. Bez sertifikāta tikai pirmās nepieciešamības preces varēs iegādāties veikalos ar atsevišķām ieejām, piemēram, pārtikas preču un higiēnas preču veikalos, medicīnas preču veikalos, aptiekās, optikas veikalos, degvielas uzpildes stacijās, barības veikalos un preses tirdzniecības vietās.
Operācijas vadības grupa arī mudina klātienē strādāt tikai personas, kuras ir vakcinētas vai pārslimojušas un uzrāda sertifikātus. Vienlaikus iedzīvotāji tiks aicināti iespēju robežās turpināt strādāt attālināti, valkāt maskas un atturēties no pulcēšanās. Tas arī veicina pakāpenisku pašpārbaudes ieviešanu darba vietā, piemēram, vakcinētāju pašpārbaudi augsta riska jomās izglītības un valsts sektorā.
Tāpat aicināts visus dievkalpojumus un aktivitātes pēc ģimenes tikšanās organizēt tikai epidemioloģiski drošā vidē jeb “zaļajā sistēmā”. Līdz ar to kultūras pasākumus un dievkalpojumus var apmeklēt ar sertifikātu. Tajā pašā laikā no 15. novembra tikai vakcinētie pakalpojumu sniedzēji var sniegt pakalpojumus cilvēkiem, kuri ir vakcinēti. Šī prasība neattiecas uz pakalpojumiem, kas tiek sniegti epidemioloģiski nedrošā vidē, lai nodrošinātu cilvēka pamattiesības, piemēram, pasts, sabiedriskais transports, banku pakalpojumi, dokumentu fotografēšana, uzturēšana, izmitināšana un ēdināšana.
Darba grupa arī aicināja pirms sanāksmes ievērot drošības pasākumus. Attiecīgi ir ieteicams saglabāt pulcēšanās limitu 10 cilvēku telpās un 20 cilvēkus ārpus telpām, un tirdzniecības un servisa vietas var turpināt darbu no pulksten 6 līdz 21. Tirdzniecības centrs ir slēgts brīvdienās un svētku dienās, un iekštelpu izklaides un atrakcijas paliks nemainīgas. Sniegtajam pakalpojumam jābūt 15 kvadrātmetriem uz vienu cilvēku, 25 kvadrātmetriem tirdzniecībā saskaņā ar “sarkano” jeb pandēmijas nedrošu sistēmu.
Pie viena galda ēdināšanā varēs sēdēt ne vairāk kā 4 cilvēki. Pārliecinies, ka attālums starp galdiem ir trīs metri. Pasākumā maksimālais cilvēku skaits ir 1000. Bērni var piedalīties “zaļā režīma” aktivitātēs un pakalpojumos kopā ar pieaugušajiem, bet bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, nepieciešams veikt testu vai sertifikātu. Un otrādi, izglītības process var tikt organizēts tikai klašu “burbuļu” ietvaros un tālmācība var tikt organizēta rotācijas kārtībā. Interešu izglītību var veikt skolas klasē vienatnē vai brīvā dabā, un tajā var uzņemt līdz 20 bērniem. Bērniem, kuri ir vakcinēti, interešu izglītība un darba iepazīšana var tikt veikta arī telpās.