Izskan bažas, ka jau rīt Latviju var sasniegt Postošāka vētra, nekā iepriekš Bauskā; Kuri reģioni var tikt skarti?

Sagaidāmas arī ļoti intensīvas lietusgāzes, kas ievērojami pastiprinās gaidāmās vētras sekas. Teritorijās, kur vējš būs visstiprākais, var novērot arī vislielāko nokrišņu daudzumu.

Jo īpaši Vidzemes rietumu reģionā, kā arī galvaspilsētā Rīgā, kopējais lietus daudzums varētu pārsniegt 100 līdz pat 150 milimetrus, kas atbilst aptuveni 150 litriem ūdens uz kvadrātmetru.

Šāda apjoma nokrišņu dēļ ir iespējama ievērojama zemāko teritoriju applūšana un mazo upju iziešana no krastiem. Šie apstākļi var radīt nopietnus draudus gan vietējām infrastruktūrām, gan iedzīvotāju īpašumiem, īpaši tajās vietās, kur jau ir bijusi priekšsēdējoša mitruma uzkrāšanās.

Iepriekšējās vētras laikā, kas notika pagājušā gada 7.–8. oktobrī, vēja brāzmas Rīgas centrā sasniedza 24 metrus sekundē, savukārt Daugavgrīvā un citās piekrastes vietās vēja ātrums pieauga līdz 29 metriem sekundē.

Toreiz glābšanas dienesti saņēma rekordlielu izsaukumu skaitu, veicot 1095 izbraukumus, lai likvidētu vētras radītās sekas. Šoreiz situācija var būt līdzīga vai pat vēl smagāka, jo prognozes liecina par vēl intensīvākiem vēja un lietus apstākļiem.

Ņemot vērā iepriekšējo pieredzi un gaidāmo vētru intensitāti, ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji būtu labi sagatavoti un veiktu visus nepieciešamos drošības pasākumus.

Tas ietver gan mājokļu stiprināšanu, gan plānu izstrādi ārkārtas situācijām, kā arī sekošanu jaunākajai informācijai un brīdinājumiem no atbildīgajām institūcijām.

Gaidāmā vētra izraisīs plaša mēroga bojājumus visā Latvijā. Stipras vēja brāzmas lauzīs un gāzīs kokus, radot ievērojamas grūtības gan pilsētās, gan laukos.

Stiprā vēja un lietus kombinācija radīs nopietnu kaitējumu dārziem un lauksaimniecības teritorijām, izraisot ražas zaudējumus un bojājumus augiem.

Pludmales infrastruktūra, tai skaitā moli un krastmalas aizsardzības būves, tiks pakļauta lielam riskam no vēja un viļņiem, kas var izraisīt to nopietnu bojāšanu.

Papildus tam, krītošie koki un citi vētras izraisīti šķēršļi var bloķēt ceļus un dzelzceļus, apgrūtinot transporta kustību.

Tāpat ir iespējami ceļu izskalojumi un pārrāvumi plūdu dēļ, kas var padarīt daļu no ceļiem un tiltiem nepieejamus. Šie apstākļi var radīt ievērojamas problēmas ne tikai ikdienas pārvietošanā, bet arī ārkārtas situāciju risināšanā.

Sagaidāms, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās sarkano – augstākās pakāpes – brīdinājumu, ņemot vērā tuvāko dienu gaidāmās vētras un intensīvo lietu prognozes.

Iedzīvotājiem ir jābūt īpaši sagatavotiem ārkārtas situācijām, tostarp evakuācijai, ja tā kļūst nepieciešama.

Svarīgi ir detalizēti iepazīties ar aktuālajām laika prognozēm un pastāvīgi sekot līdzi atbildīgo institūciju sniegtajai informācijai un norādījumiem, lai varētu ātri un efektīvi reaģēt uz mainīgajiem apstākļiem.

Meteorologs Toms Bricis norāda, ka visstiprākie vēja un lietus apstākļi ir gaidāmi agrā pirmdienas rītā, turpinoties līdz pat pēcpusdienai.

Šajā laikā var būt ļoti stipras lietusgāzes, kas var izraisīt plūdus, izskalojumus un iegruvumus ielās un ceļos.

Tāpat vietām ir iespējams, ka Rīgas jūras līcis Vidzemes piekrastē var applūst, ko papildinās stiprais vējš, kas lauzīs kokus un zarus, bojājot dažādas konstrukcijas. Daļa vēl nenovāktās labības ražas var iet bojā, radot ievērojamus zaudējumus lauksaimniekiem.

Iedzīvotājiem ir svarīgi būt apzinīgiem un aktīvi iesaistīties sagatavošanās procesos, lai samazinātu iespējamos riskus un nodrošinātu savu drošību šādas nopietnas stihijas laikā.

You may also like...