Ekonomists nosauc summu, cik tūktošiem katram iedzīvotājam vajadzētu būt kabatā krīzes brīdī
Drošības spilvens krīzes gadījumā, kad nenovēršamas pārmaiņas var notikt nejauši, – kāda ir ideālā ikdienas rezerve, kas nodrošinātu cilvēkam finansiālu stabilitāti nākamajā periodā?
Šo būtisko jautājumu “Preses klubs”, TV24 raidījuma, uzdeva Pēterim Strautiņam, ekonomistam no bankas “Luminor”. Viņš dalījās ar savu viedokli un sniedza padomus par to, kā sagatavoties ekonomiskiem izaicinājumiem, ievērojot drošības principus un plānojot ilgtermiņa finanšu stabilitāti.
Jāsāk ar to, kas īsti ir šis “drošības spilvens”?
Drošības spilvens jeb naudas uzkrājums krīzes brīdī ir finansiāla rezerve, ko individuāls cilvēks vai uzņēmums saglabā, lai nodrošinātu finansiālu drošību un pārvarētu ekonomiskas vai personīgās grūtības, kas var rasties neparedzētu apstākļu dēļ. Šis uzkrājums paredzēts neparedzētu notikumu, piemēram, darba zaudēšanas, medicīnisku izdevumu vai citu neplānotu izdevumu gadījumā, kā arī ekonomiskās nestabilitātes laikā.
Drošības spilvens var ietvert naudas līdzekļus bankas kontā, noguldījumus, kā arī citas likvidējamās vērtspapīru formas. Šī finansiālā rezerve palīdz cilvēkiem un uzņēmumiem saglabāt stabilitāti un pārvaldīt neparedzētas situācijas, neļaujot tām izraisīt ilgstošu finansiālu grūtību. Tā ir svarīga daļa no pienācīgas finanšu plānošanas, kas var samazināt ekonomiskās nevienlīdzības riskus un nodrošināt lielāku drošību.
Viens no klasiskajiem pieejamajiem pamatnosacījumiem ir pamatots uz trim neto algu iekrājumiem. Ja pērn Latvijā vidējā bruto darba alga bija 1550 eiro, un pēc nodokļu nomaksas neto alga sasniedza 1200 eiro.
Pēteris Strautiņš uzsvēra, ka ekonomiski aktīvajam, vidēji ienākošajam iedzīvotājam vajadzētu plānot stabilu finansiālu drošību, kurai būtu rezerves apmēram 3600 eiro līmenī. Viņš skaidroja, ka šis skaitlis veidojas, ņemot vērā dažādus ekonomiskos faktorus un nepieciešamību saglabāt pietiekamu rezervi neparedzētu situāciju gadījumā, tādējādi uzsvēršot finanšu plānošanas nozīmi mūsdienu nestabilajā pasaulē.
Taču pagaidiet, jo pašu galveno viņš pasaka tālāk… Un tas ir svarīgi ikvienam iedzīvotājam…
Lasi raksta turpinājumu nākamajā lapā