Dumpis pēkšņi nāk klajā ar pavisam biedējošu paziņojumu par to, kas drīzumā varētu notikt tālāk…

“Šis ir jautājums, kuru jūs uzdevāt valdībai. Es nezinu, kāpēc viņi to darīja,” infekciju zinātnieks Uga Dumpis telekanālam TV3 sacīja 900 sekundes, “kāpēc valdība pēdējā laikā neuzklausa ekspertu viedokli.” Viņš ir skeptisks par jaunieviestajiem ierobežojumiem, jo uzskata, ka šiem ierobežojumiem tuvākajā laikā nebūs nekādas ietekmes, it īpaši ņemot vērā, kas pašlaik jau notiek ārā un tas paliek aizvien biedējošāk.

Situāciju Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, kur viņš strādā, Dumpis raksturoja kā dramatisku: “Mēs faktiski jau strādājam šādā kara stāvoklī. Mums ir daudz kolēģu-endokrinologu, nefrologu, pulmonologu, kuri jau ir pametuši darbu, tikai lai skrietu palīdzēt inficētajiem un tas vairs nav normāli, jo skaits pie mums pārsniedz jau 100! Runājot par pašreizējiem ierobežojumiem valstī, Dumpis atkārtoja savu iepriekšējo viedokli, ka ierobežojumi ir pārāk vaļīgi, lai būtiski samazinātu slogu veselības sistēmai.

“Ja mēs varam ātri vakcinēt vecāka gadagājuma cilvēkus un citas augsta riska grupas, mēs faktiski esam vakcinējuši pusi no tiem, tad varbūt pēc pusotra mēneša mēs varam redzēt uzlabojumus.” Viņš prognozēja. Dumpis sacīja, ka viņam ir grūti iedomāties, kā šie ierobežojumi samazinātu saslimstību, jo “patiesībā viss nav normāli”. Pagājušā gada beigās un šī gada sākumā ierobežojumi bija vēl stingrāki. “Palielinoties saslimstībai, slimnīcas dažu nedēļu laikā noteikti nespēs tikt galā ar problēmām, ar kurām mēs joprojām saskaramies. Ir nepieciešami ierobežojumi, lai novērstu šo straujo līknes pieaugumu. Pastāv liela atšķirība starp 10 000 pacientu nedēļā , 10 000 pacientu mēnesī. “Tā ir liela atšķirība veselības aprūpes sistēmai. Mums ir jābremzē šī epidēmija, “sacīja infekcijas eksperts.

Komentējot neseno konfliktu starp veselības ekspertiem un valdību, Dumpis bija kodolīgs un skaidrs: “Man ir grūti saprast, jo mēs pusotru gadu vērojam, kā pasaule cīnās ar šo epidēmiju. Mēs arī devāmies pusceļā. Mēs zinām, kas jādara. Nu, tas nav pagājušā gada marts, bet mēs absolūti neko nedarījām. Jūs jautājat valdībai, es nezinu, kāpēc viņi tā rīkojās. ” Dupis norādīja, ka pagājušā mēneša politiskais lēmums bija īpaši neveiksmīgs.

“900 sekundes” jautāja Dumpim, kāpēc vakcīnas izstrāde ir tik ātra, kamēr zāļu izstrāde ir tik lēna. “Šīs zāles nav tik efektīvas kā vakcīna,” sacīja Dumpis, piebilstot, ka pašlaik ir vairāki zāļu kandidāti. “Viens no tiem samazina hospitalizācijas un nāves risku augsta riska pacientiem no 14% līdz 7%. Tāpēc tie mums nav nekāda panaceja.”

Intervijā TV3 infektologs Dumpis sacīja, ka ir grūti paredzēt, kas notiks pēc šī  delta mutāciju viļņa norimšanas, taču daudzi zinātnieki uzskata, ka šis būs arī pēdējais infekcijas slimību vilnis. Ja nāk citi varianti, tad ir iespējams ražot vakcīnas variantus, varbūt būs šīs zāles. Mēs arī zinām, kas jādara. Es domāju, ka šis trīsstūra vilnis ir pēdējais lielais vilnis. Vīruss nepazudīs, tas izplatīsies sabiedrībā, bet, ja cilvēki vakcinēsies vai saslims, tas atvieglos slimības izplatīšanos, ”prognozēja Dumpis.

Komentējot sabiedrības aizdomas par vakcināciju, infektologs pauda neizpratni par šo “fenomenu”, jo, pēc Dumpja teiktā, “Latvijā nekad nav bijusi šāda vakcinācijas noskaņa”. “Esmu pārliecināts, ka vecāka gadagājuma cilvēki nav pretvīrusu zāles. Mums ir jāatrod vecāka gadagājuma cilvēki, augsta riska pacienti un hroniski slimi pacienti, lai vakcinētos.

Mums ir jāapvienojas. Ar sarunām ar ārstiem šeit nepietiek. Tas ir mūsu galvenais uzdevums -vakcinācijas. Šī grupa-jo mēs redzam šos nevakcinētos cilvēkus katru dienu. Nevakcinēti cilvēki, kuriem vajadzēja vakcinēties februārī. “

Avots

You may also like...