Sals Sniegs un pat Vētra: Kādi laikapstākļi gaidāmi šonedēļ un nākamnedēļ?
Nākamnedēļ Austrumeiropā paredzams sals un sniegs, kā prognozējis sinoptiķis Iļjins. Pēc viņa teiktā, laika apstākļi neizskatās labvēlīgi. Pirmdien Austrumeiropas reģionā paredzami nelieli nokrišņi, un naktī gaidāms salums.
“Pirmdien Austrumeiropā sagaidāms mākoņains laiks, ar nelieliem nokrišņiem. Naktī temperatūra svārstīsies no plus 1 līdz 3 grādiem, bet dienā sasniegs 9-11 grādus virs nulles.
Ziemeļrietumu vējš pūtīs ar spēku no 6 līdz 11 metriem sekundē. Vietām varētu būt neliels lietus, bet lielākoties nokrišņi nebūs nozīmīgi. Naktī reģionā gaidāmas temperatūras no 0 līdz plus 5 grādiem, un vietās nav izslēgts salums, kas varētu sasniegt mīnus 1-2 grādus”, skaidroja eksperts.
Sinoptiķis Iļjins prognozēja, ka naktī uz otrdienu gaidāms slapjš sniegs, un vēlāk būs mākoņains un lietains laiks.
“Arī 7. maijā mums būs jāsastopas ar lietu. Gaidāms mākoņains un lietains laiks. Naktī temperatūra saglabāsies pusdienu līmeņos, svārstoties no plus 2 līdz 4 grādiem. Tomēr dienā nebūs īpaši silts. Austrumeiropā temperatūra plānoti sasniegs aptuveni plus 6-8 grādus.
Dažviet Austrumeiropā gaidāms slapjš sniegs. Naktī gaisa temperatūra saglabāsies no 0 līdz plus 5 grādiem, bet dienā tiks novērots plūdums no 4 līdz 9 grādiem pēc Celsija. Ziema laiks turpināsies ar ziemeļaustrumu vēja brāzmām, kas varēs sasniegt līdz pat 15 metriem sekundē”, brīdināja Iļjins.
Saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, trešdien, 8. maijā, Austrumeiropā turpināsies nelieli nokrišņi, kuri pavada mākoņainu debesis.
Diennakts laikā saglabāsies salīdzinoši auksts laiks, ar temperatūras svārstībām no plus 4 līdz plus 9 grādiem. Vējš būs stiprs un pūtīs no ziemeļrietumu virziena, sasniedzot ātrumu no 7 līdz 12 metriem sekundē.”
Kā redzams, siltā pavasara sajūta Austrumeiropā šoreiz tiks pagaidām atlika malā!
Šāda prognoze ir pārsteidzoša, jo ir reti gadījumi, kad maijā vēl ir jūtama tik izteikta aukstuma sajūta. Šādas pārmaiņas laikapstākļos rada interesantas diskusijas un spekulācijas par to, kas mūs gaida nākotnē. Meteorologs ar savu jauno prognozi aicina mūs uzmanīgi vērot, kā turpināsies notikumu attīstība. Kas gan mūs sagaida tālāk? Tas ir jautājums, kurš rada daudz intereses un izbrīnu.
Pēc ārzemju Hidrometeoroloģijas centra zinātniskā direktora Vilfanda novērojumiem, laika apstākļi ir radikāli atšķirīgi no ierastajiem klimatiskajiem modeļiem.
Vilfands norāda, ka Arktikas gaisa masas, kas plūst no Ziemeļu Ledus okeāna, ir radījušas būtisku temperatūras kritumu visā reģionā. Viņš prognozē, ka sasilšana līdz normāliem apstākļiem nebūs gaidāma agrāk kā pēc 15. maija.
Šī situācija, kā skaidro Hidrometeoroloģijas centra zinātniskais direktors Romāns Vilfands, rada ievērojamu novirzi no parastā klimatiskā grafika visā Austrumeiropā. Arktikas gaisa masu ietekme izraisījusi šo nenormālo klimatisko parādību, kas prasa uzmanību un analīzi.
Prognozēts, ka normālās gaisa temperatūras atjaunošanās nenotiks agrāk kā maija vidū.
Nākotnē Eiropas centrālajos reģionos paredzēts, ka temperatūra būs par 4-6 grādiem zemāka par parastajiem standartiem, un nākamajā nedēļas vidū prognozēts pat 6-8 grādu samazinājums, atklāja Vilfands.
Svarīgi uzsvērt, ka Eiropas centrā 7. maija pēcpusdienā gaidāma aptuveni 9-10 grādu temperatūra, un nākamajās dienās tā svārstīsies no 5 līdz 10 grādiem.
Maija otrās nedēļas sākumā, sākot no 8. datuma, tiek prognozēti nokrišņi, ieskaitot slapjdraņķi un slapjo sniegu. Vilfands uzsvēra, ka pēc 10. maija nenotiks būtiski nokrišņi.
Latvijā sals maija mēnesī nav nekas neparasts, it īpaši naktīs. Lai gan maijs parasti ir pavasara mēnesis, temperatūras svārstības var būt lielas, un aukstie gaisa masu ienākumi var izraisīt salnas veidošanos, it īpaši agri vai vēlu naktīs.
Sāls maija mēnesī varētu sagādāt problēmas jaunajiem augiem un sējumiem, kā arī citiem aukstumam jutīgiem augiem. Tāpēc lauksaimniekiem un dārzniekiem var būt nepieciešams veikt pasākumus, lai aizsargātu savas kultūras un sējumus no salnām.
Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka maija mēnesī sals nav tik bieža parādība kā pavasara mēnešos, piemēram, aprīlī. Taču tā var rasties atkarībā no konkrētajiem meteoroloģiskajiem apstākļiem un klimata variācijām.