Beigusies ārkārtējā situācija. Paziņots, kas mainīsies un kādi ierobežojumi saglabāsies

6. aprīlī ir beigusies Latvijas ārkārtas situācija, kuras sākums bija jau no 9. novembra. Sākotnēji ārkārtas situācija bija paredzēta, lai ierobežotu Covid-19 izplatību gandrīz piecus mēnešus. Portāls Jauns.lv apkopoja galvenās izmaiņas, kas gaidāmas pēc ārkārtas situācijas beigām.

Pagājušajā nedēļā Ministru kabinets precizēja nepieciešamos noteikumus Covid-19 kontrolei, kas stāsies spēkā 7. aprīlī pēc ārkārtas situācijas beigām. Tā kā saslimstības līmenis pēdējās nedēļās nav samazinājies, valdība ir pastiprinājusi stingrus drošības pasākumus, kas kopā var rūpīgi paplašināt izglītību un klātienes mazumtirdzniecības un privātās sanāksmes.

Vienlaikus valdība norādīja, ka, ja saslimstības līmenis strauji pieaugs, kabinets var pastiprināt drošības pasākumus un noteikt jaunus ierobežojumus. Epidemioloģiskajai situācijai pasliktinoties, politiķi vienojās par arkas standartu. Ja pasliktināsies epidemioloģiskā situācija Latvijā, piemēram, Igaunijā un citās valstīs, kas piedzīvo trešo Covid-19 vilni, tiks ieviesta populārā “D + koncepcija”.

Ņemot vērā ātrāko Covid-19 izplatību telpās, pēc Lieldienām arī turpmāk jāseko sabiedriskajam transportam, lai nodrošinātu, ka tā noslogojums nepārsniedz 50%. Ieteicams pēc iespējas vairāk izvairīties no sabiedriskā transporta izmantošanas un izvēlēties citus transporta veidus, piemēram, staigāt vai braukt ar velosipēdu.

Pēc 7. aprīļa bērnudārzs turpinās veikt aktivitātes klātienē. Lai samazinātu Covid-19 pārnešanas risku, personālam jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tostarp mutes un deguna masku lietošana. Bērnudārza darbinieki turpinās testēšanu reizi nedēļā.

Pilsētās, kur divu nedēļu laikā jauno Covid-19 infekciju skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 200, divpadsmitās klases skolēni varēs veikt klātienes apmācību par priekšmetiem, kuriem tiek veikti intensīvi eksāmeni, ne ilgāk kā divu dienu laikā. Šajās pilsētās citu klašu skolēni nedēļā var organizēt līdz 5 klātienes kursiem, katrā grupā piedaloties ne vairāk kā 10 cilvēkiem.

Pēc Lieldienām gan privāti, gan publiski pasākumi būs aizliegti. Tomēr no 7. aprīļa, pamatojoties uz epidemioloģiskajiem drošības pasākumiem, varēs organizēt āra parādes un piketus līdz 10 cilvēkiem.

Tāpat kā iepriekš, mazumtirdzniecības veikaliem un tirgus kioskiem arī turpmāk katram apmeklētājam būs jānodrošina vismaz 25 kvadrātmetri lielas platības un jāorganizē vienvirziena plūsma. Tur, kur ir ratiņi, iepirkumu grozi vai iepirkumu maisi, cilvēku skaits nedrīkst pārsniegt veikalā atļauto skaitu, un bez atļaujas veikalā neviens nevar iekļūt.

Saskaņā ar epidemioloģiskās drošības prasībām, sākot ar 7. aprīli, tirdzniecību uz vietas vairs neierobežos produktu saraksts. Ministru kabinets ņēma vērā ekspertu vērtējumu, ka tirdzniecības centra pilnīgai atjaunošanai būs pārāk liels pulcēšanās risks, un tāpēc pastāv paaugstinātas saslimstības risks.

Ministru kabinets arī apstiprināja drošības prasības, kas gan ēdināšanai, gan apmeklētājiem jāievēro sabiedriskās ēdināšanas zonās, ja valsts epidemioloģiskā situācija ir pietiekami droša, lai varētu sākt darboties ārpus telpām. Tomēr līdz tam ēdināšanas iestādes turpināja darboties, nodrošinot ēdienus un dzērienus līdzņemšanai.

Jauns.lv ziņoja, ka kopš 9. novembra Latvija ir piedzīvojusi ārkārtas situāciju, lai ierobežotu Covid-19. Pastāv dažādi ierobežojumi, piemēram, Jaungada brīvdienās nakts laikā bez īpaša iemesla nevar iziet no mājas.

Avots

You may also like...